Obezite ve Kilo Kontrolü

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre obezite; vücuttaki aşırı yağın, sağlığı olumsuz etkileyecek biçimde adipoz dokuda birikmesidir. Besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması sonucunda ortaya çıkan obezite;  yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite; ülkemizin de temel sağlık sorunlarından biri olmakla beraber Tip 2 diyabet, kalp-damar hastalıkları, tansiyon, kanser gibi diğer sağlık sorunlarının nedenleri arasında da yer almaktadır.

Obezite; beden kitle indeksi dediğimiz boyumuzun her cm’i başına düşen kilogram miktarının 30kg/cm2’ den yüksek olması, yağ oranının erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üzerinde olması, bel çevresinin erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’den yüksek olması ile saptanır.

Obezite tedavisinde kişiye özel beslenme, düzenli egzersiz ve davranış tedavisi bir arada yapılmaktadır. Kişiye özgü beslenme tedavisinin yanında yürütülen davranış tedavisi kişilerin ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereklidir.