Hamilelik ve Emziklilik Dönemi Beslenme ve Kilo Kontrolü

  • Anne karnında yaşam serüvenine başlayan bebeğin fiziksel ve mental açıdan sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için annenin yeterli ve dengeli beslenmesi en önemli unsurlardandır.
  • Gebelik süresince uygun ağırlık kazanımı önemlidir. Sağlıklı yetişkin kadınlar için gebelik süresince gerekli ağırlık kazanımı 9-14 kg arasında değişmektedir. Gebelik süresince yetersiz ağırlık kazanımı (6 kg’ın altında) düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskini artırmaktadır. Alınan fazla kilolar ise anne için risk oluşturmanın yanında doğum zorluklarına neden olmaktadır.
  • Annenin hem kendi gereksinimlerini hem de bebeğin gereksinimlerini karşılaması için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir.

Emzirme dönemi ise yeni doğan bebeğin besin ihtiyaçlarının tamamının anne tarafından karşılandığı dönemdir. Bebeğin ilk aylardaki en kıymetli besini anne sütüdür. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Anne sütünün yeterli oluşu annenin beslenmesi ve ruh haliyle ilgilidir. Annenin sağlıklı ,dengeli ve kişiye özel beslenmesi ile emzirme dönemini rahat geçirmesi sağlanabilir.

Doğum sonrası annelerin yaşadığı önemli bir kaygı da gebelikte alınan fazla kilolardır. Emzirme döneminde yapılan bilinçsiz zayıflama diyetleri annenin süt miktarının azalmasına dolayısıyla bebeklerinin de yetersiz beslenmesine sebep olmaktadır. Oysa bu dönemde uygulanacak sağlıklı bir beslenme planı ile gebelik kilolarından kurtulmak mümkündür.

Amacımız emzirme döneminde de annenin sağlıklı, dengeli ve kendisine özel beslenmesini sağlayarak, hem kendi kilo sorunlarını en aza indirgemek, hem de anne sütünün kalitesini arttırmaktır. Bu sayede, bebeğinin de sağlıklı beslenmesi temin edilmiş olur.